Ankara Lastik Jant Servisi
Ankara Lastik Jant Servisi

Teklif Formu

Adınız Soyadınız

E-posta adresiniz

Telefon

Mesajınız

Ankara Lastik Jant Servisi Ankara Lastik Jant Servisi

Menü

Lastiklerinizi Korumak için Ne Yapmalısınız

Lastiklerinizi Korumak için Ne Yapmalısınız

Lastiklerinizi Korumak için Ne Yapmalısınız

Lastiklerinizi koruyun

Çoğumuz güvenli sürüş hakkında fikir sahibidir.
Peki lastikler nasıl korunur?
Birkaç basit tedbirle talihsiz deneyimlerden kaçınabilirsiniz.

Bu neden önemli?

otomobil tasarruf etmeme yardım ipuçları ve öneriler

 

 

Tasarruf etmeyi sağlar

  • Lastiğin hava basıncını kontrol etmek ve yerlerini değiştirme, rot ayarı ve muayene gibi düzenli lastik bakımlarını gerçekleştirmek tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Lastiğinizin ömrünü uzatır, böylece daha az sıklıkta lastik alırsınız

Lastiklerin doğru basınca sahip olduğundan emin olmak için gerçekleştirilen lastik basıncı kontrolü gibi basit denetimler, lastiklerinizin ömrü üzerinde büyük bir fark yaratabilir. Yetersiz veya fazla şişirilmiş lastikler düzensiz olarak aşınır ve daha kısa ömürlü olur.  Örneğin sürekli olarak %20 az basınca sahip bir lastiğin ömrü %20 oranda daha kısa olabilir.

Bu demek oluyor ki normalde 40.000 km ömrü olması gereken bir lastik 32.000 km’de aşınabilir. Ayrıca ön ve arka dingiller ile otomobilinizin sol ve sağ tarafları lastiklerinizi farklı olarak aşındıracağı için düzenli olarak lastiklerinizin yerlerini değiştirmek lastiklerin düzenli olarak aşınmasını ve daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Yakıt tasarrufu sağlayabilir

  • Yetersiz şişirilmiş lastikler, aşırı yakıt tüketiminin en büyük nedenlerinden biridir.
  • Yetersiz şişirilmiş lastiklerin yuvarlanma direnci daha yüksektir. Bu da demek oluyor ki motorun aracınızı hareket ettirmek için daha fazla çaba harcaması gerekir.
 
otomobil güvenlik ipuçları ve öneriler

Güvenliğinizi sağlar

Lastikleriniz, aracınız ve yol arasındaki tek temas noktası olduğundan güvenliğiniz için her zaman iyi koşulda olmaları gerekir. Sorun yaşamamak için bu önemli bakım ipuçlarını inceleyin:

  • Lastiklerinizi muayene edin:

Lastiklerinizden birinin hasar görmüş olduğunu her zaman fark edemeyebilirsiniz. Ani sorunlardan kaçınmak için lastiklerinizi düzenli olarak aşınma ve hasara karşı muayene edin. Ayrıca lastiklerinizin her yıl bir uzman tarafından muayene edilmesi gerekir.

  • Hava basıncını kontrol edin:

Yanlış lastik basıncıyla araç sürmek, özellikle ıslak koşullarda aracın yol tutuşunu ve frenlemeyi etkileyebilir ve güvenliğinizi ciddi ölçüde tehlikeye atabilir. Ciddi ölçüde yetersiz şişirilmiş lastikler ile araç sürmek, aşırı ısınmaya ve neticede lastiklerin patlamasına yol açabilir. Lastiklerinizin hava basıncını ayda bir kez ve her uzun seyahatten önce kontrol edin.

  • Yük kapasitesini aşmayın:

Lastiğin yük endeksine bağlı yük kapasitesini aşmayın. Azami yük kapasitelerinin üzerinde yüklenmiş olan lastikler aşırı ısınabilir, bu da lastiğin ani bir şekilde tahrip olmasıyla sonuçlanabilir.

  • Yüksek hızda* sürüş, lastiğinize zarar verebilir:

Yüksek hızda sürüş sırasında, yol tehlikeleri ve aşırı ısınma nedeniyle lastiklerin hasar görme ihtimali düşük hızda sürüşe kıyasla daha fazladır. Yüksek hızlar ayrıca ani hava kaybına ve hatta ani lastik patlamasına yol açarak aracın kontrolünün kaybedilmesiyle sonuçlanabilir.

Yedek lastiğinizi kullanın!

Bir lastikte veya jantta herhangi bir hasar görürseniz, yedek lastikle değiştirin ve bir uzmana danışın.

* Yasal hız sınırının aşılması önerilmez ve onaylanmaz.

 

Lastik Basıncı Kaç Olmalıdır ?

Yorumlar
Yorum Yap